24.04.2025 16:59
24.04.2025 13:49
Pozor v centru Plzně! Kvůli přípravám Slavností svobody je omezená doprava
24.04.2025 11:42
Začala rekonstrukce kaple sv. Kříže v Touškově. Odborníci objevili vzácné předměty - FOTKY
V Plzni si připomněli tragické bombardování před osmdesáti lety - FOTKY
Památku obětí tragického bombardování Plzně před osmdesáti lety si 17. dubna připomněli pietními akty na třech místech na Doubravce.
Čest památce obětí vyjádřili zástupci čtvrtého plzeňského obvodu, Plzeňského kraje, města Plzně, Krajského vojenského velitelství Armády ČR, Policie České republiky, Městské policie Plzeň, příbuzní obětí a další hosté.
Před osmdesáti lety na konci druhé světové války spojenci bombardovali důležité železniční uzly a zbrojovky v Plzni. Cílem byla Škodovka a plzeňská nádraží, protože tudy denně projíždělo asi 400 vlaků se zbraněmi, municí a německými vojáky.
V noci na 17. dubna britské letectvo zaútočilo na seřaďovací nádraží při Jateční třídě a také na hlavní nádraží. Tato místa byla označena tunami světlic, přesto bylo zasaženo také mnoho domů v okolí Jateční třídy, na Letné a Doubravce. Odhaduje se, že tehdy přišlo o život nejméně 624 lidí a přes čtyři sta lidí bylo zraněno.
„Památník na Letné ve vnitrobloku ulic Sousedská a Partyzánská připomíná památku 118 obětí, které bydlely v okolí. Další památník připomíná kolem stovky obětí především z dělnické kolonie Cikánka u Jateční ulice a jejího okolí. Posledním pietním místem je Habrmannovo náměstí, kde přišlo o život 38 dětí žijících v blízkosti náměstí a učitelka zdejší základní školy Květoslava Zajícová,“ popisuje starosta Čtyřky Tomáš Soukup.
U bývalé kolonie Cikánka jsou dva pomníčky. Jeden z nich je věnovaný obětem náletu a druhý pyrotechnikům. Na Habrmannově náměstí na Doubravce byla v roce 2000 vysazena lípa učitelky Květoslavy Zajícové a je zde pamětní deska věnovaná obětem útoku.
Foto: MO 4