04.02.2025 14:37
04.02.2025 13:17
Mrazivá noc přinesla na šumavském Březníku -22,7 °C
04.02.2025 11:37
Přijímačky nanečisto pomohly žákům zjistit, na čem zapracovat
Rokycanští zvířecí záchranáři vloni ošetřili stovky živočichů i několik vzácnějších druhů - FOTKY
V průběhu roku 2024 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato 631 zvířat. Některá z nich patřila i mezi ty vzácnější a zajímavější druhy.
Na Rokycansku od roku 1990 působí záchranná stanice živočichů pod hlavičkou ZO ČSOP Rokycany. Od této doby bylo v tomto zařízení přijato a léčeno 11 147 živočichů, především ptáků.
Záchranná stanice živočichů funguje na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku, tedy na území Středočeského a Plzeňského kraje. Jak zmiňuje Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany, pro zajištění odchytu, ošetření a léčby živočichů disponuje stanice potřebným materiálním, technickým i personálním vybavením. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově.
"Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody. Také péče o opuštěná mláďata, v zimních měsících péče o hibernující živočichy – především ježky a netopýry, vyhledávání příčin zranění živočichů v přírodě a jejich odstraňování ve spolupráci s dalšími subjekty," vyjmenovává Pavel Moulis s tím, že v expoziční části stanice pravidelně probíhají exkurze nejen pro děti a mládež.
V průběhu roku 2024 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato 631 exemplářů volně žijících živočichů v padesáti devíti druzích. Z toho bylo dle předsedy ZO ČSOP Rokycany 314 vypuštěno zpět do volné přírody. "Při navracení do přírody se využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce mláďat pěstounským rodičům stejného druhů či metoda volného letu, která se osvědčuje především u vypouštění dravců. Do dalšího chovu či držení byli předáni 2 jedinci, 4 jsou stále v léčení a 311 se jich i přes veškerou péči nepodařilo zachránit," upřesňuje Pavel Moulis.
Vloni byli v rokycanské záchranné stanici živočichů léčeni i vzácnější a zajímavější druhy. "Mezi ně patřil např. luňák červený, bobr evropský, husa velká, orel mořský či krutihlav obecný. Naopak nejčastějšími pacienty léčebného zařízení v roce 2024 byli jiřička obecná (143), netopýr rezavý (54), ježek západní (54) , poštolka obecná (35) či kos černý (33)," vypočítává předseda ZO ČSOP Rokycany.
Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou různé, nicméně mezi ty nejčastější patří popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení.
"Velice časté jsou i zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice," říká Pavel Moulis s tím, že všichni živočichové přijatí do záchranného centra jsou evidováni v počítačovém programu, který používají všechny záchranné stanice v České republice, čímž dochází k sumarizaci výsledků v rámci činnosti celé Národní sítě záchranných stanic.
Foto Pavel Moulis a archiv ZO ČSOP Rokycany