Hejtman jednal se starosty na Tachovsku: Prioritou je bezpečnost a lepší kontrola ubytoven

19.03.2025 11:29

„Chci, aby obyvatelé Tachovska pocítili v oblasti bezpečnosti jasnou změnu," říká hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan. V úterý 18. března se sešel se starosty Tachova, Boru u Tachova, Přimdy a Plané, aby společně hledali a nastavili řešení, která povedou ke zvýšení pocitu bezpečí.

 

jednání hejtmana se starosty Tachovska_0325_PK (4)
jednání hejtmana se starosty Tachovska_0325_PK (4)jednání hejtmana se starosty Tachovska_0325_PK (1)jednání hejtmana se starosty Tachovska_0325_PK (2)jednání hejtmana se starosty Tachovska_0325_PK (3)

Obce na Tachovsku čelí v posledních letech bezpečnostním výzvám souvisejícím s vysokým počtem zahraničních pracovníků, nelegálními ubytovnami a činností některých agentur práce. Tato situace s sebou přináší také prokazatelně zhoršený pocit bezpečí místních obyvatel.

„Bezpečnost obyvatel Plzeňského kraje není jen otázkou statistik, ale především každodenního života lidí v našich městech a obcích. Tachovsko čelí mimořádným výzvám spojeným s vysokým počtem zahraničních pracovníků v průmyslových zónách. Proto jsem inicioval jednání se starosty, policií a dalšími institucemi, abychom našli účinná řešení a situaci začali systematicky měnit,“ prohlásil hejtman Kamal Farhan.

Hejtman vyzval Policii ČR k intenzivnější činnosti v regionech s nejvyšší koncentrací cizinců a v okolí průmyslových zón už na počátku měsíce března při jednání Bezpečnostní rady PK. „Jsme nyní v první fázi – musíme důsledně vymáhat pravidla, posílit kontroly a koordinovat klíčové aktéry. Kraj nebude jen přihlížet, naopak vyvine maximální tlak na řešení,“ zdůraznil hejtman.

Tachovsko má nejvyšší počet cizinců na počet obyvatel v ČR. Žije zde 42 000 obyvatel, z toho 10 200 cizinců. Denně se zde pohybuje přes 20 000 zahraničních pracovníků, většinou zaměstnaných v průmyslových zónách. 

Region čelí dlouhodobému nedostatku policistů a rostoucím problémům. Mezi ty nejpalčivější, které zazněly na jednání ze strany obcí, jsou chybějící monitoring počtu cizinců, chybějící možnost evidence cizinců na obecních úřadech, rostoucí doprava, tlak na zdravotní péči, školství, bydlení pro rostoucí počet obyvatel a zejména kontrola nelegálních ubytoven.

„Já samozřejmě vítám jakoukoli aktivitu, jejímž výstupem budou konkrétní opatření, ať už v podobě zvýšeného počtu policistů působících v problémových lokalitách, nebo v podobě finanční podpory obcí pro konkrétní projekty zaměřené na posílení bezpečnosti," uvedl k setkání starosta Tachova Petr Vrána.

Snížený pocit bezpečí řeší na úrovni správy města každodenně. „My jsme vždy usilovali o koordinaci všech bezpečnostních složek, máme například nadstandardní spolupráci naší MP a územního odboru PČR. Vítám také snahu o vyšší zapojení státu do řešení tohoto problému, protože bez systémových a legislativních opatření nebude možné situaci uspokojivě řešit,“ dodal Petr Vrána.

„Jsme určitě velmi rádi, že se problematika bezpečnosti a pracovních agentur otevírá a řeší. Průmyslové zóny se u nás stále rozšiřují a zčásti je to už neúnosné. Nejvíce nás trápí doprava a stále narůstající počty osob, které je potřeba někde ubytovat,“ poznamenal starosta Boru u Tachova Rudolf Kudalík.

Účastníci jednání se jednoznačně shodli na tom, že je akutně třeba řešit problém nelegálních ubytoven, v nichž se nacházejí cizinci přeplněné byty, špatné hygienické podmínky, černé pronájmy. Některé agentury práce navíc obcházejí pravidla, neplatí daně, nevyplácí mzdy a vykořisťují pracovníky. Část z nich je vlastněna zahraničními subjekty, což ztěžuje kontrolu a postihy.

„Je ale důležité rozlišovat. Máme firmy, které se chovají odpovědně, pečují o své zaměstnance a spolupracují s obcemi. Pak jsou tu ale i takové, které přivádějí do regionu velké množství pracovníků, ale dál už situaci neřeší, nebo spolupracují s nespolehlivými agenturami. Místní samosprávy pak čelí rostoucím problémům a náklady nesou obce i kraj. To nemůžeme nechat bez povšimnutí,“ řekl k problému hejtman Kamal Farhan. I v této věci musí být podle jeho slov přístup nekompromisní.

Podle ředitele Krajské hygienické stanice pro Plzeňský kraj Michala Bartoše není hygiena schopna kontrolovat soukromá ubytování na základě současné legislativy. Stejně reagoval i ředitel HZS PK František Pavlas, který zároveň upozornil na to, že je třeba ze strany stavebních úřadů vyžadovat, aby byly objekty užívány jen k účelu, k němuž byly povoleny.

„Snažíme se Tachovu pomoci i krajskými silami a v tom budeme pokračovat i nadále,“ řekl ředitel Krajského policejního ředitelství PČR Petr Macháček s tím že v loňském roce bylo provedeno hned několik kontrol ubytovacích zařízení i čtyř velkých zaměstnavatelů. 

Dle Petra Macháčka jsou v rámci Tachovska posíleny policejní mobilní týmy pro kontrolu nejen ubytoven, ale i nočních klubů. „Na měsíc březen je nastavena pomoc policistů mobilní jednotky cizinecké policie ve prospěch okresu Tachov,“ dodal ředitel Krajského policejního ředitelství PČR a přislíbil starostům, že se bude snažit vymyslet i další aktivity v koordinaci s krajskou hygienou a dalšími orgány státní správy, které povedou ke zvýšení pocitu bezpečí obyvatel na Tachovsku.

Úlohou Plzeňského kraje je podle hejtmana Kamala Farhana především zajistit, aby se všechny složky státní správy, policie i místní samosprávy spojily a táhly za jeden provaz. Toto jednání tak bylo prvním krokem, ale rozhodně ne posledním. Další se v dohledné době obdobné setkání se starosty uskuteční na Stříbrsku a v případě potřeby i v dalších částech regionu.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus 15 let