QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

23.04.2025 21:00

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0

Cesta Viktorky v poháru MOL Cup končí před branami finále. Spartě zařídil postup vítězným gólem Jaroslav Zelený.

Fontány a pítka v Plzni se probouzejí ze zimního spánku - FOTKY

23.04.2025 16:10

Někteří Plzeňané si už určitě povšimli, že kašny na náměstí Republiky a před Západočeským muzeem jsou opět plné vody. Oficiálně se všechny vodní prvky v Plzni naplno rozběhnou 1. května.

kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (1)
kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (1)kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (1)kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (2)kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (6)kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (3)kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (4)kašny 2025 jaro_Milan Svoboda (5)

V těchto dnech se jednotlivé vodní prvky postupně zprovozňují, procházejí údržbou, čištěním a zkušebním provozem.

„Ročně na údržbu a provoz vodních prvků uvolňujeme více než 700 tisíc korun. Kašny a fontány dělají radost Plzeňanům, turistům i dětem. Proto máme v plánu nadále pokračovat i s jejich opravami. Další na řadě je například fontána v Kopeckého sadech, která už je v havarijním stavu. Té plánujeme vrátit i zvuk,“ prozradil primátor Plzně Roman Zarzycký.

Práce, které je nutné provést ještě před puštěním vody, trvají obvykle tři týdny. Začínají již počátkem dubna demontáží a odvozem ochranných krytů a bandáží, vyčištěním nádob a kontrolou technologií. Teprve pak je možné pustit vodu do více než třiceti vodních prvků na území města. „Až dosáhnou teploty ve městě letních hodnot, máme v plánu opět zprovoznit mlžítka,“ poznamenal náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Podle Ilony Pelíškové z úseku městské zeleně se jednotlivé kašny a fontány kontrolují už na podzim při zazimování. „Na jaře musí znovu projít kontrolou rozvody elektroinstalace a vody, čerpadla, trysky, ale i reflektory. Pokud zjistíme nějaký problém, necháme poškozené části opravit nebo vyměnit. Nádoby zachycující vodu musíme vyčistit, popřípadě vyspravit trhliny a natřít,“ řekla Ilona Pelíšková.

Nejnáročnější je opětovné spuštění velkých kašen, tedy Anděla, Velblouda a Chrtice, které byly na náměstí Republiky instalovány na konci července 2010, a loni opravené kašny před Západočeským muzeem. Kašny mají technologické zázemí ukryté pod zemí. Pod náměstím je také největší, skoro dvacetikubíková rekuperační nádrž kašny Velbloud.

Voda v jednotlivých kašnách není pitná. Musí se chemicky upravovat dodáváním chloru tak, aby se v kašnách netvořily řasy, které by mohly poškodit složitou technologii. Voda tak většinou cirkuluje v uzavřeném okruhu. Přibližně jednou měsíčně ji vyměníme, někdy ji musíme vyměnit dříve, třeba v případech, kdy ji znečistí vandalové nebo se zanese pylem. Jedna samostatná výměna vody pro kašnu, například na náměstí Republiky, vyjde přibližně na sedm tisíc korun,“ vysvětlila Ilona Pelíšková.

Pitnou vodu najdou lidé v takzvaných pítkách nebo pumpičkách. Nejznámější pítko je v místě, kde ulice Bedřicha Smetany protíná Kopeckého sady, další se nachází třeba na Mikulášském náměstí, u vstupu do Borského parku, v parku v Červeném Hrádku či v Koterově na návsi. V sadovém okruhu kolem historického centra je sedm pumpiček, u kterých je možné se také osvěžit pitnou vodou.

Foto 23/4/25 Milan Svoboda

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus 15 let