25.04.2025 13:47
24.04.2025 16:59
Kam o víkendu v Plzeňském kraji na akce?
24.04.2025 13:49
Pozor v centru Plzně! Kvůli přípravám Slavností svobody je omezená doprava
Spal bych, až bych brečel… Ale co když to nejde?
Zdravý spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu našeho života. Nejen, že napomáhá regeneraci těla i mysli, ale má také zásadní vliv na naše mentální schopnosti, jako je paměť, koncentrace, učení a myšlení, stranou nezůstává ani celková pohoda a správný metabolismus. Pokud pár dní nemáte dostatek spánku kvůli práci, stresu nebo nemoci, není třeba se znepokojovat. Tento problém bývá často dočasný a obvykle se sám vyřeší. Pokud však potíže se spánkem přetrvávají déle a stávají se pravidelnými, je čas začít věnovat více pozornosti tomu, co se děje. Nad obtížemi se spánkem jsme se v den, kdy se pro veřejnost otevřelo zbrusu nové Spánkové centrum na EUC Klinice Plzeň, sešli s jeho vedoucí lékařkou, specialistkou MUDr. Janou Vyskočilovou.

Je 21. března, Mezinárodní den zdravého spánku a symbolicky k tomu zprovoznila EUC Klinika Plzeň největší spánkovou laboratoř a plicní oddělení v regionu. Proč je kvalita spánku takový problém?
Dlouhodobá nespavost trvající déle než čtyři týdny, nebo časté krátkodobé epizody problémů se spánkem, mohou vést k chronické nespavosti, která má následně vážné důsledky pro naše fyzické i psychické zdraví. Kvalita spánku v hraje minimálně stejně důležitou roli jako jeho délka. Optimální délka spánku pro dospělého člověka se pohybuje mezi 6 a 8 hodinami denně, zatímco děti potřebují v závislosti na věku mezi 10 a 16 hodinami spánku. Odborné prameny zmiňují, že u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Přibližně u 10 % z tohoto počtu se jedná o potíže trvalé.
Když problém přeroste do chronické formy, jaké jsou nejčastější dopady na naše zdraví?
Fyzické a psychické vyčerpání, snížená výkonnost, chybějící energie, zvýšená podrážděnost, a s tím související konflikty, zhoršená schopnost sebekontroly a objektivního úsudku. Co však může být v běžném životě velkým problémem, je neschopnost soustředění, zvýšené riziko mikrospánku, a tím vyšší pravděpodobnost nehod a zranění. Je na místě zmínit i vznik úzkostných poruch, závislostí a dalších psychických potíží.
I v této problematice rezonují zaručené rady a mýty o spánku a usínání, jak je vnímá člověk, který se spánkové medicíně věnuje 30 let?
Z těch všeobecně známých asi nejvíce rezonuje, že únava podporuje spánek. Opak je pravdou – únava není spouštěčem spánku. Extrémní únava může naopak způsobit problémy se spánkem. Stejně, jako mýtus, že každý člověk by měl spát 8 hodin denně – někomu stačí 4 hodiny, ale jsou lidé, kteří potřebují spát i deset hodin denně. Kvalita spánku a odpočinku ve spánku záleží na tom, zda proběhnou kompletní spánkové cykly, včetně těch nejhlubších fází. Měřítkem toho, nakolik byl spánek dostatečný, je schopnost vykonávat běžné činnosti následující den. Diskuse se vedou i kolem alkoholu, jako účinném, a především dostupném hypnotiku – ano, alkohol usnadňuje usínání, ale narušuje kvalitu spánku v druhé polovině noci.
S čím konkrétně může pomoci Spánkové centrum? Proč je o tyto služby čím dál větší zájem?
Naše spánkové centrum se specializuje na poruchy dýchání ve spánku, počínaje tzv, spánkovou apnoí, což jsou pauzy v dýchání trvající minimálně 10 sekund. Frekvence těchto dechových událostí se pohybuje od 5 za hodinu spánku až do více než 100 za hodinu. Po každé této pauze dojde k mikroprobuzeni s následným nádechem a tato probuzení narušují klidný průběh spánku.
Výskyt poruch dýchání ve spánku v populaci je až 11 %. Spánková apnoe jde ruku v ruce s obezitou, tedy v souvislosti s epidemií obezity je těchto pacientů rok od roku více.
Jako plicní spánkové centrum nabízíme i možnost tzv. neinvazivní domácí ventilace, především pro pacienty s pokročilým stupněm chronické obstrukční plicní nemoci. Dále pečujeme o pacienty s tzv. centrální spánkovou apnoí – tato porucha dýchání ve spánku se vyskytuje především u pacientů s chronickým selháním srdce a vyžaduje vyšší formu ventilace.
Jakou radu by si tedy měl vzít k srdci člověk, kterému poruchy spánku berou energii a zatím nemá v úmyslu svěřit se do péče spánkového centra? Kozlík, meduňka, levandule nebo prášky na spaní?
Pokud je člověk spokojen s účinky bylin, může jim klidně důvěřovat i nadále, zvláště, pokud jde třeba o čajový rituál pro navození klidného usínání. Nicméně, ne vždy se dostaví kýžený spánek, zvláště u vícedruhových bylinných směsí, které mohou obsahovat i protichůdné látky.
Důležité je dodržování spánkového režimu – chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, a to i o víkendech, spát v tiché a zatemněné místnosti, před spaním vyvětrat a uléhat v ložnici, kde je kolem 20°C. Vpodvečer se doporučuje vynechat kofein, ale i thein obsažený v černém a zeleném čaji, které mají výrazně povzbuzující účinky, stejně jako nikotin. Večer se pak vyhněte těžkým jídlům, nepřejídejte se a poslední jídlo konzumujte nejpozději 4 hodiny před usnutím.
Mezi „rušiče dobrého spánku“ patří již zmíněný alkohol nebo záření modrého světla z obrazovek – usínání u televize nebo s mobilem v ruce vám skutečně klidnou noc a vydatný spánek nepřivodí. Stejně jako prášky na spaní, které jsou ve většině případů návykové a vedou k závislosti.
foto: EUC klinika
Navštivte kliniku v Plzni.
Denisovo nábřeží 1000/4, Plzeň 301 00
recepce.plzen@eucklinika.cz
www.euc.cz
Objednání do spánkové laboratoře pro nové pacienty je možné na telefonním čísle: +420 378 218 111.