25.04.2025 13:47
24.04.2025 16:59
Kam o víkendu v Plzeňském kraji na akce?
24.04.2025 13:49
Pozor v centru Plzně! Kvůli přípravám Slavností svobody je omezená doprava
Štípnutí může skončit pořádnou infekcí
Po štípnutí komára nebo bodnutí včely či vosy nemusíme vždy vyváznout pouze s otokem a nepříjemným svěděním. Při rozškrábání podrážděného místa může vzniknout nebezpečná infekce. Proto je nutné dbát na prevenci a důsledně ošetřit rány po bodnutí, a to hlavně u menších dětí.
I obyčejné štípnutí hmyzem se může vyvinout v pořádnou infekci a zvláště u našich ratolestí. Tady je obzvláště na místě ošetřit ránu a hlavně ji vyčistit. Také musíte dítko hlídat, aby si štípanec neškrábalo.
Bodnutí hmyzu jsme každý z nás zažili již několikrát, není příjemné, ale říkáme si, že přece jen otok za pár dní zmizí. Při necitlivém ošetření či rozškrábání postiženého místa však může dojít i k infekci.
V našich zeměpisných šířkách nás nejčastěji mohou poštípat komáři, různé druhy blanokřídlého hmyzu, mezi něž patří včely, vosy, sršni, čmeláci, ovádi i muchničky, ale také mravenci.
První pomoc při štípanci
Po bodnutí je nutné postižené místo co nejrychleji ošetřit. Na kůži můžeme nanést gely, které obsahují látky blokující účinek histaminu (zásaditá látká, která se uvolňuje při alergických reakcích - pozn red.). Fenistil gel zajišťuje úlevu od svědění způsobeného hmyzím štípnutím. A působí příjemným chladivým efektem na povrch pokožky. Díky tomu nemáme nutkání škrábat si postižené místo, což ocení především naši nejmenší. Malé množství gelu nanášíme 2-4krát denně lehce bříšky prstů na zasažená místa. Lék po zaschnutí gelu rychle proniká do místa působení. Průměrná délka jeho používání je 7 dnů.
Při rozškrábání podrážděné kůže může dojít k přenosu nečistot do rány. Tím nastanou ideální podmínky pro infekce do zasažené kůže. "Nejčastější sekundární infekcí kůže (tzv. pyodermie) je impetigo contagiosa. Jedná se o infekci vzniklou průnikem gram negativních koků porušenou integritou kůže. Původci onemocnění jsou zejména Steptococcus a Staphylococcus. Onemocnění vzniká nejčastěji u dětí při zanesení infekce škrábáním. Onemocnění může být často spojeno s celkovými příznaky, jako je horečka, nauzea, bolesti břicha. U 4% pacietů je nejzávažnější komplikací akutní postinfekční glomerulonefritida," dodává MUDr. Andrea Kubátová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Více informací o štípancích najdete na stránkách bodnutihmyzem.cz.
zdroj: Focus Agency