27.04.2025 20:36
Fotbal: Plzeň porazila doma Spartu
FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 2:0 (1:0)
27.04.2025 20:36
FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 2:0 (1:0)
27.04.2025 17:41
26.04.2025 9:24
Pokud používáte běžný antivirový program, dejte pozor, nemusí být zcela funkční. Časopis dTest varuje před tím, že ani placené programy nejsou stoprocentní ochranou před únikem dat.
Dejte si pozor na používání antivirového programu ve vašem počítači. Je jedno pokud jde o free verzi nebo lepší placenou. I placené mají své mouchy. Dokázal to časopis dTest.
Pokud používáte free verzi, nepočítejte s tím, že váš počítač je nějak skvěle chráněn. Na druhou stranu ale test ukázal, že ani dražší, placené antiviry nezvládnou všechno.
Některé antiviry pracují jen s internetem
I nejlepší z testovaných antivirových programů – Avira a G Data - odhalily jen 96 % škodlivých programů odchycených pro účely testu. Jisté riziko tedy přetrvává i s těmi nejspolehlivějšími produkty. Zajímavým poznatkem testu bylo, že některé z antivirových programů prokáží plně svůj potenciál pouze při připojení k internetu. Je-li počítač mimo dosah sítě, může počet nalezených virů klesnout i o více než 50 %.
Placený nebo free verze?
Při srovnání placených a neplacených verzí antivirových programů dosáhly tři z bezplatných antivirů uspokojivého hodnocení, obdobně jako většina placených. I mezi zdarma poskytovanými programy si prvenství s hodnocením ´dobře´ obhájila Avira s produktem Free Antivirus.
Firewall
Na rozdíl od placených bezpečnostních balíčků neobsahují zdarma nabízená řešení firewall, který kontroluje komunikaci mezi počítačem a internetem a představuje tak další linii ochrany. "Funkcí firewallu je ale vybaven i operační systém Windows a neplatí vždy, že by byl horší," říká redaktor časopisu dTest Jan Hrouda. "Žádný z firewallů nebyl schopen zabránit všem simulovaným pokusům o krádež osobních dat a některé neodhalily ani jediný. Ne všechny jsou také neprůstřelné, pokud jde například o ochranu před vniknutím do počítače," dodává Hrouda.
K poškození počítače nebo úniku dat stačí jeden den
Zajímavou součástí testu byla také zkouška rychlosti, s jakou dokážou antiviry detekovat nové viry. V této oblasti si nejlépe vedly Kaspersky a G Data, které reagovaly průměrně již po 2,5 dnech. "I jeden den může ovšem dosud neodhalenému škodlivému programu stačit k tomu, aby stihnul napadnout nezanedbatelný počet hostitelů," upozorňuje Jan Hrouda.
"Mimo pečlivého výběru vhodné ochrany počítače doporučujeme dodržovat i další bezpečnostní zásady. Základem je při surfování po webu používat zdravý rozum, soubory stahovat jen z osvědčených zdrojů, neotevírat přílohy a odkazy v nevyžádaných zprávách a neposílat citlivé údaje e-mailem. A také pravidelně aktualizovat programy pracující s internetem," dodává závěrem Hrouda.