Tajemství plzeňských staveb: Znáte Hlavní poštu?

11.01.2025 19:55

Plzeň je město plné fascinující architektury. V sérii článků odhalujeme díky nové knize nakladatelství Starý most tajemství plzeňských staveb. Zavedeme vás, čtenáře QAPu, na místa, která pravidelně míjíte a mnohdy ani netušíte, jaký příběh se za nimi skrývá.

pošta11

Kniha s názvem Tajemství plzeňských staveb seznamuje čtenáře s bohatou historií budov, které v západočeské metropoli jsou. Odhaluje zajímavá historická fakta a upozorňuje na detaily, které často naše oko nevidí. Každá stavba, o které se v knize mluví, má svůj jedinečný příběh. Nahlíží do industriálních budov, kostelů, škol i rozhleden…

V minulém článku jsme společně nahlédli do tajů Škodova paláce (U Práce). V tomto článku se budeme věnovat budově, která se nachází na adrese Solní 20. 

Hlavní pošta

První poštovní úřad sídlil v dnešní Riegrově ulici čp. 209, pak se pošta přestěhovala na Říšské Předměstí do domu zvaného Anglický dvůr (Palackého náměstí). Poté fungovala v nárožním Zieglerovském domě na rohu dnešních Kopeckého sadů a Jungmannovy ulice proti hotelu Slovan. Poštovní služby se rychle rozrůstaly a bylo třeba větší sídlo.

Monumentální novorenesanční tříkřídlá budova se začala stavět na konci Solní ulice na místě bývalé tržnice podle plánů vídeňského architekta Friedricha Setze, autora mnoha pošt v monarchii. Stavba měla věž zakončenou kopulí a bohatou sochařskou výzdobu. V roce 1925 byla přestavěna do současné podoby, kopule byla zrušena, bylo přistavěno jedno patro a fasáda zjednodušena, původní průčelí zaniklo. Sochy byly demontovány a umístěny do sadů. Autorem přestavby byl pražský architekt Karel Roštík, přestavbu realizovali stavitelé bratři Josef a Václav Paškovi.

V roce 1967 prošla poštovní budova generální opravou. V letech 1962–1963 byl k budově přistavěn objekt telekomunikací, kterému musela bohužel ustoupit řada památkově cenných domů v Solní a Veleslavínově ulici, třeba slavná hospoda U Knoblochů a zejména velmi cenný objekt barokní solnice.

Zajímavost:

  • Z původních soch z fasády pošty se zachovala jediná – stojí mezi nástupišti před budovou nádraží Jižní Předměstí.

Odhalte další tajemství

Zajímavosti v článku jsou z obsahu knihy Tajemství plzeňských staveb, která odhaluje architektonické tajemství Plzně. Knihu, ve které naleznete mnoho dalších příběhů, můžete zakoupit na eshopu www.starymost.cz. Kniha je ideálním průvodcem pro ty, kteří se zajímají o historii Plzně, nebo chtějí vidět své město jiným pohledem.

Foto archiv Starý most

Solní 20

Doba výstavby: 1893–1895, přestavba 1925

Architekti: Friedrich Setz, Karel Roštík

Stavitelé: Rudolf Stech, Josef a Václav Paškovi

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT